naszazlotoryja.pl

Ostatnie informacje

W Strzelinie zakaz dla cyrków ze zwierzętami

tytul

To już pewne. Cyrki, które w swoich programach przedstawiają popisy i tresurę zwierząt, nie będą mogły organizować występów na terenach należących do gminy Strzelin. Burmistrz, po petycji mieszkańców, wydała zarządzenie.
Kilka tygodni temu pisaliśmy o zbiórce podpisów pod petycją w sprawie zakazu występów w Strzelinie dla cyrkowców, które w swoich programach przedstawiają popisy i tresurę zwierząt. W Polsce kilkadziesiąt miast wprowadziło już takie obostrzenia. Propagowaniem akcji w naszym mieście zajęła się Joanna Waś ze Strzelina, która społecznie angażuje się w pomoc zwierzętom. Jak podkreślała, obecność dzikich zwierząt w cyrkach służy wyłącznie rozrywce. – To nie jest ich naturalne miejsce – wskazywała Joanna Waś. - Zwierzęta przetrzymywane są w ciasnych klatkach, a w transporcie z miasta do miasta spędzają większość swojego życia. Nie bez znaczenie jest także fakt, że bardzo często treserzy zmuszą zwierzęta do nienaturalnych zachowań wykorzystując np. elektryczne pałki, drążki czy pejcze – dodała.

To był ostatni…
Podpisy zbierano w 12 miejscach na terenie miasta, m.in. w przychodni weterynaryjnej, czy dwóch sklepach zoologicznych i salonie dla psów i kotów. Akcja cieszyła się sporym zainteresowaniem. Ponad 500 osób podpisało się pod petycją, które trafiła do strzelińskiego magistratu. Pod koniec kwietnia burmistrz Strzelina Dorota Pawnuk wydała zarządzenie zakazujące organizowania na terenach należących do gminy objazdowych przedstawień cyrkowych z udziałem zwierząt. – Wykorzystywanie zwierząt do celów rozrywkowych wzbudza coraz więcej kontrowersji, nie tylko w Polsce, ale i na świecie – możemy przeczytać w uzasadnieniu zarządzenia. – Osoby prywatne oraz organizacje pozarządowe, których statutowym celem jest ochrona zwierząt, poddaje krytyce wszelkie imprezy z udziałem zwierząt, a w szczególności przedstawienia cyrkowe. Pokazy z ich wykorzystaniem są pozbawione walorów edukacyjnych i potencjalnie szkodliwe dla rozwoju dzieci. Uczą je przedmiotowego podejścia do zwierząt – czytamy dalej.
Pod koniec kwietnia w Strzelinie na placu przy aquaparku wystąpił cyrk, który w swoim programie reklamował pokaz słonia Tembo. – O pozwolenie wystąpiono przed naszą petycją (zanim zostało wydane zarządzenie burmistrz), dlatego ten pokaz mógł się odbyć – tłumaczy Joanna Waś. – To był jednak ostatni taki występ cyrku z udziałem zwierząt na terenach należących do gminy. Chcę podkreślić, że coraz więcej przedstawień cyrkowych odbywa się bez zwierząt i cieszą się one również dużą frekwencją – podkreśla.


Meble Jelenia Góra